Πέμπτη, 21 Οκτωβρίου, 2021

Έκτακτη ενίσχυση και παρανομίες με τα βοσκοτόπια στην πρώτη συνεδρίαση της ΣΟΕΚ

Την πρώτη της συνεδρίαση πραγματοποίησε χθες το βράδυ, η Συντονιστική Ομάδα Εργασίας Κτηνοτρόφων (ΣΟΕΚ), που συγκροτήθηκε στην πανελλαδική συγκέντρωση όλων των κλάδων των κτηνοτρόφων, που έγινε στο Τύρναβο τον Αύγουστο.

Στη συνεδρίαση, που διήρκησε περίπου 2,5 ώρες, μέσω zoom, συζητήθηκαν κυρίως δύο (2) θέματα και πιο συγκεκριμένα:

  • Το πλάνο για την προετοιμασία, τη διαμόρφωση και τη στοιχειοθεσία του αιτήματος για έκτακτη οικονομική ενίσχυση όλων των κλάδων της κτηνοτροφίας, λόγω του υψηλού κόστους των ζωοτροφών
  • Οι περεταίρω ενέργειες σε σχέση με τις παρανομίες στην κατανομή του Εθνικού Αποθέματος με τα βοσκοτόπια        

Να σημειώσουμε, ότι στη 17μελή ΣΟΕΚ, συμμετέχουν (αλφαβητικά) οι κάτωθι: 

  1. Βαϊόπουλος Γιώργος, (Αγροτικός Συνεταιρισμός Αγελαδοτρόφων-Προβατοτρόφων Δυτικής Θεσσαλίας), περιφέρεια Θεσσαλίας
  2. Βενετσιάνος Γιάννης (Κτηνοτροφικός σύλλογος Λακωνίας), περιφέρεια Πελοποννήσου
  3. Γεωργαλής Γιάννης, (Σύλλογος Ποιμένων Άγιος Μάμας Χίου), περιφέρεια Βορείου Αιγαίου
  4. Γκατζώρας Γιώργος (Σύλλογος Αγελαδοτρόφων Ελευθέρας βοσκής), περιφέρεια Θεσσαλίας
  5. Δημόπουλος Νίκος, (Συντονιστικό συλλόγων-συνεταιρισμών Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης), περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης
  6. Διδάγγελος Γιώργος, (Χοιροτρόφος Καρδίτσας), περιφέρεια Θεσσαλίας
  7. Θωμάς Καρυπίδης (Κτηνοτροφικός Σύλλογος Παιονίας Πολύκαστρο Κιλκίς), περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας
  8. Καζάνας Δημήτρης (Αγελαδοτρόφος Γαλακτοπαραγωγής), περιφέρεια Θεσσαλίας
  9. Κοντογιάννη Μάρθα (Κτηνοτροφικός Σύλλογος Αττικής«Άγιος Γεώργιος»), περιφέρεια Αττικής
  10. Κρητικού Διαμάντω (Αγροτικός Σύλλογος Αμυνταίου Φλώρινας), περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας
  11. Μανδάνης Ελευθέριος, (Κτηνοτροφικός Συνεταιρισμός Πέτρα Λέσβου), περιφέρεια Βορείου Αιγαίου
  12. Μόσχος Δημήτρης, (Αγροτικός Συνεταιρισμός Δημητριακών και Κτηνοτροφικών Προϊόντων Καστοριάς), περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας
  13. Μπαϊραχτάρης Αργύρης, (Κτηνοτροφικός Συνεταιρισμός Τυρνάβου), περιφέρεια Θεσσαλίας
  14. Παπαδάκης Γρύλος, (Κτηνοτροφικός Σύλλογος Μυλοποτάμου), περιφέρεια Κρήτης
  15. Σμπώκος Βασίλης (Κτηνοτροφικός Σύλλογος Ηρακλείου), περιφέρεια Κρήτης
  16. Στραζέμης Δημήτρης (Κτηνοτροφικός Σύλλογος επαρχίας Λαγκαδά Θεσσαλονίκης), περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας
  17. Τσίτσιας Αντώνης, (Κτηνοτροφικός Σύλλογος Τυρνάβου), περιφέρεια Θεσσαλίας

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

- Διαφήμιση -
- Διαφήμιση -
- Διαφήμιση -
- Διαφήμιση -
- Διαφήμιση -
- Διαφήμιση -
- Διαφήμιση -
- Διαφήμιση -
- Διαφήμιση -

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΘΡΑ